Doğa İçinde Bir Gün: Tüm Stresinizi Alacak

0
1260

İnsanın doğayla bütünleşmesi ve vakit geçirmesinde yaşadığı mutluluk ve rahatlatıcı etki neredeyse birçok şeyle kıyaslanmayacak kadar fazla. Ayağınızın altındaki yapraklar, etraftaki bin bir güzellikte doğal renk, tertemiz bir oksijen ile ciğerlerinize mutluluk saçmak, doğadaki diğer canlıların konuşmaları ve koşturmacalarıyla bir müzikalde gibi hissetmek..

Doğada Stresinizi Atın

Bunların hepsini düşününce bile neredeyse rahatlayan biz insanlar, bir de doğayla uzunca vakitler geçirsek nasıl pamuk gibi oluruz. Biliminde bu noktalarda yaptığı araştırmalarla dediklerimizi kanıtlayacak birçok sonucu var.

Şehre yakın mesafede ama şehir hayatından uzak tercih edilen yerlerin ilgi gördüğü bu zamanların psikolojik açıdan etkili olduğunu biliyoruz.

Doğada geçirilen zamanlar bizlerde tutku haline getirdiği sosyal medyalarımızdan ve cep telefonlarımızdan uzak durmamıza yardımcı oluyor. Genetik olarak insan vücudu etrafında ağaç, çiçek, deniz ve böcek görmeye çok alışık. Doğal ortamlarda, güzelliklerle iç içe yaşamak bizi dertlerimizi unutmaya teşvik ediyor.

Araştırma sonuçlarında doğanın insan psikolojisinde “mutluluk” etkisi yarattığı gözlemlenmiştir. İç içe olmanın, yakınlaşmanın insana hissettirdiği mutluluk aynı zamanda şehir hayatından kıyasla daha az stres içerisinde olmasını da sağlıyor.

Üzgün veya stresli hissettiğinizde çıktığınız yürüyüşler sizi biraz sakinleştirecek ve kendine getirecektir. Bu doğa yürüyüşleri her zaman işe yarar diyebiliriz. Bu yürüyüşlerin bir egzersiz olduğunu ve egzersizlerin vücuda iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Doğadan sadece zihnen değil bedenen de yararlandığımız kanıtı olan bu yürüyüşler stres ile kasılan kaslarımızın açılmasına da yardımcı oluyor. Açılan kaslarımız aynı zamanda egzersizlerini yaparak güçleniyor.

Doğanın, bir anne şefkati ile bizlerde yarattığı etkileri sizlerde görüyorsunuz. Doğadan bir günde sizler için hazırlanan lezzetli yemeklerin hoş kokusu ve güler yüzlü hizmetin sizlere eşlik etmesi o günü muhteşem kılardı değil mi?

Doğaköy, doğadan sizlere uzanan şehre yakın ancak şehir hayatından bir o kadar uzak, stresinizi sizlerden alacak dostları ve yürüyüş yapabileceğiniz anlarıyla herkesten uzak ama keyfinize yakın bir günü sizler için sunuyor.

Doğadan bir günle hem kendinizi hem de etrafınızdakileri hemen mutlu etmeniz mümkün, bizler sizi bekliyoruz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here