Günün En Önemli Öğünü: Kahvaltı

0
1139

Güne gözünüzü açtığınız ilk anda tüm gece vücudunuzun tükettiği kalsiyumu geri kazanmanın en kolay yolu kahvaltıdır. Uzun uzun ve keyifle yapıldı mı, gününüzün güzel geçmesi için de iyi bir başlangıçtır. Peki kahvaltı gerçekten neden önemli?

Günlük öğünlerden en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Çünkü sabah kahvaltısı günün ilk öğünüdür ve vücudun gün boyu ihtiyaç duyacağı besinleri almasını sağlar. Aslında kahvaltı da tercih edilecek ürünlerinde öğün için önem arz ettiğini belirtmeliyiz. Özellikle büyüme dönemindeki çocuklar ve gençler için çok önemli olduğunu da atlamayalım.

Kahvaltı, kan şekerini düzenler bu nedenle çocuklar içinde oldukça önemlidir. Okuldaki performansları ve enerjileri sabahları tükettiği besinlere bağlıdır.

Kahvaltı Neden Önemli?

Aslında yeme ve içme alışkanlıklarımız hem gün içindeki durumumuzu hem de zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkiler. Beslenme alışkanlığı sorunlarımız ve gün içerisindeki durumumuzla birebir etkili olabilir. Gece boyunca çalışan metabolizmamızın hızı da yavaşlar. Kahvaltı ile yeniden çalışmaya başlayan metabolizma aldıklarını en verimli şekilde vücuda dağıtır. Ama uzun süre aç kalırsa sonraki öğünlerde aldıklarını direk yağ olarak depolayabilir ve bu da kilo alımına davetiye çıkarır.

İnsan vücudu gün içerisinde temel beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için glikoza ihtiyaç duyar. Gece yavaşlayan metabolizma tekrar hızlanmak için kan şekeri yani glikoza ihtiyaç duyar. Sabahları güzel bir kahvaltı glikoz alımını sağlar yani; yetişkin ya da çocuk fark etmeden, zihinsel aktiviteyi kendine getiren kahvaltıdır!

Yani siz siz olun kahvaltı öğününü mümkün olduğu kadar atlamayın. Ancak iş, okul veya hayat temposu arasında kahvaltılar anlık ya da uzun süreli olamayabiliyor. Biz aslında size hafta sonu özlediğiniz kahvaltıları size yaşatacak Doğaköyü söylüyoruz. Ailenizle vakit geçirebileceğiniz kocaman bir alanda özlediğiniz o kahvaltılar sizinle buluşmak için bekliyor! Kendinize doğanın içinde sessiz sakin ve leziz bir kahvaltı hediye edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here